جمعه , ۲۹ تیر ۱۳۹۷
خانه / سبک زندگی / تاریخ دقیق شهادت امام موسی کاظم (ع) در سال ۹۷

تاریخ دقیق شهادت امام موسی کاظم (ع) در سال ۹۷

تاریخ دقیق شهادت امام موسی کاظم (ع) در سال ۹۷

تاریخ دقیق شهادت امام موسی کاظم (ع) در سال 97 , تاریخ شهادت امام موسی کاظم علیه السلام , تاریخ شهادت امام موسی کاظم سال 1397

حضرت موسی بن جعفر علیه السلام امام هفتم شیعیان در سال ۱۲۸ هجری قمری در قریه ابواء (میان مکه و مدینه) دیده به جهان گشود. نام مادرشان حمیده بربریه یا حمیده پاک بوده است.

امام کاظم علیه السلام مقام: امام هفتم، نام مبارک: موسی، لقب معروف: کاظم، کنیه شریف: ابو الحسن، پدر: امام صادق علیه السلام، مادر: حمیده ، تاریخ ولادت: ۷ صفر سال ۱۲۸ هجری قمری، محل ولادت: أبواء بین مکه و مدینه، مدت امامت: ۳۵سال، مدت عمر: ۵۵ سال، تاریخ شهادت: ۲۵ رجب سال ۱۸۳ هجری قمری، قاتل: هارون الرشید لعنه الله، محل دفن: کاظمین

تاریخ دقیق شهادت امام موسی کاظم (ع) در سال ۹۷ :

امام کاظم علیه السلام پس از شهادت پدر بزرگوارش امام جعفر صادق علیه السلام به امامت رسید و از سال ۱۴۸ تا ۱۸۳ یعنی مدت ۳۵ سال رهبری شیعیان را بر عهده گرفت. ایشان معاصر با چهار تن از خلفای عباسی یعنی منصور عباسی (۱۴۸ تا ۱۵۸)، مهدی عباسی (۱۵۸ تا ۱۶۹)، هادی عباسی(۱۶۹ تا ۱۷۰) و هارون الرشید (۱۷۰ تا ۱۸۳) بودند و در بیست و پنجم رجب سال ۱۸۳ هجری قمری،(برابر با پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۷) در بغداد در زندان سندی بن شاهک مسموم و به شهادت رسیدند. تاریخ دقیق شهادت امام موسی کاظم (ع) در سال ۹۵

 اخلاق و فضایل امام موسی کاظم علیه السلام :

امام کاظم علیه السلام به دلیل حلم و بردباری در برابر تجاوزکاران و فرونشاندن غیظ و خشم خویش به کاظم ملقب بود و به خاطر لیاقت و شایستگی اش به عبدصالح معروف بود.

خریدن غلام و آزاد ساختن غلام یکى از برنامه هاى عبادتى امام علیه السلام بوده است به حدى که در مدت عمر خود بیش از هزار نفر را خریدارى و در راه خدا و جلب رضایت و خشنودى او آزاد ساخته است.

یکى از مشخص ترین صفات بارز پیشواى هفتم ما سخاوت و بذل وجود و کرم اوست که در راه خدا مبذول مى داشت.

بر این اساس است که سیره نویسان بی طرف اتفاق نظر دارند که امام موسى کاظم (ع) یکى از چهره هاى معروف سخاوت و کرم عصر خود بود و امکانات مالى خود را که محصول دست رنج خود او بود و از راه کشاورزى و زراعت عائدش می شد در اختیار نیازمندان و بیچارگان واقعى اجتماع،قرار می داد. به ترتیبى بخشش ها و کرامت هاى آن بزرگوار در اعماق دل هاى مردم ریشه دوانده بود که در مدینه به صورت ضرب المثلى شیوع داشت و مردم گاهى در گفتگوهاى خود به هم دیگر می گفتند: «تعجب از کسى است که کیسه بذل و بخشش موسى بن جعفر به او رسیده باشد ولى باز هم اظهار فقر و تنگدستى بنماید»

امام موسی بن جعفر علیه السلام بسیار به سراغ فقرا می رفت. شب ها در ظرفی پول و آرد و خرما می ریخت و به وسایلی به فقرای مدینه می رساند، در حالی که آن ها نمی دانستند از ناحیه چه کسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *