دوشنبه , ۱۹ آذر ۱۳۹۷
خانه / سبک زندگی / تاریخ دقیق شروع ماه رجب سال ۱۳۹۵

تاریخ دقیق شروع ماه رجب سال ۱۳۹۵

تاریخ دقیق شروع ماه رجب سال ۱۳۹۵

تاریخ شروع ماه رجب 95 , تاریخ شروع اول ماه رجب 95 , تاریخ دقیق شروع ماه رجب سال 1395

تاریخ دقیق شروع ماه رجب سال ۱۳۹۵

ماه رجب هفتمین ماه از ماه های قمری(اول ماه رجب امسال برابر با شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۵)، ماهی بسیار شریف و از ماههای حرام است. رجب نام نهری است در بهشت که از عسل شیرین تر و از شیر سفیدتر است و هر کس در این ماه روزه دارد، از آن نهر آب می نوشد. به ماه رجب، رحب الأصب، یعنی ماه ریزش رحمت خداوند بر مردم نیز می گویند.
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند: «ماه رجب برای امت من (ماه استغفار) است . رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است . کسی که یک روز از ماه رجب را روزه گیرد، مستوجب خشنودی خداوند گردد ، غصب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم به روی او بسته می شود.»
در حدیث دیگری نیز آمده است که هرکس سه روز آن را روزه دارد بهشت بر او واجب گردد.
در ماه رجب دعاها و اعمال خاصی وارد است که مهمترین آنها «اعمال ایام البیض» (۱۳ تا ۱۵ ماه) و اعمال ام داوود و برنامه اعتکاف است . این اعمال در کتاب شریف مفاتیح الجنان محدث قمی گردآوری شده است .
حوادث تاریخی و مذهبی بسیاری در ماه رجب روی داده است که در زیر به آن اشاره می شود:
ولادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام در سال ۵۷ ، شهادت امام علی النقی علیه السلام در سال ۲۵۴ ، ولادت امام محمد تقی علیه السلام در سال ۱۹۵ ، میلاد امام علی علیه السلام در کعبه ، وفات حضرت زینب سلام الله علیها ، شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام در سال ۱۸۲ ، مبعث پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم ، وفات ابراهیم فرزند پیامبر اکرم صلی الله عیه و آله و سلم در سال دهم هجرت ، وفات ابوطالب علیه السلام در سال دهم بعثت و درگذشت ابن سکیت در سال ۲۴۴ قمری .

مطالب پیشنهادی:

اس ام اس تبریک حلول ماه رجب ۹۵
اس ام اس تبریک ولادت امام محمد باقر (ع) ۹۵

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *