دوشنبه , ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
خانه / سبک زندگی / آشپزی / طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه

طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه

طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه

طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه

مواد لازم دلمه برگ مو :

برگ مو  نیم کیلوگرم

گوشت چرخ کرده نیم کیلوگرم

سبزی دلمه (تره ، جعفری ، شیوید ، نعناع ، ترخان ، پیازجه)  نیم کیلوگرم

برنج  ۱۵۰ گرم (در حدود یک پیمانه سرخالی)

پیاز سرخ شده  ۳ تا ۴ قاشق سوپخوری

آبلیمو  یک استکان

شکر  ۳ تا ۴ قاشق غذا خوری

روغن  ۱۵۰ گرم (حدود یک پیمانه سرخالی)

نمک و فلفل به مقدار کافی

گوشت چرخ کرده ۷۵۰ گرم

رب گوجه فرنگی  یک قاشق سوپ خوری

مایه دلمه برگ مو :

گوشت را داخل پیاز سرخ شده ریخته و به هم میزنیم تا کمی سرخ گردد و آب گوشت هم کشیده شود آنگاه رب گوجه فرنگی را در دو لیوان آب حل میکنیم و داخل گوشت میریزیم کمی نمک و فلفل میزنیم بعد شکر و آبلیمو را اضافه میکنیم و می گذاریم گوشت آهسته بجوشد و آبش کشیده شود، سپس سبزی رابه دقت تمیز می کنیم و می شوئیم و ریز خرد مینمائیم و با یکی دو قاشق روغن کمی سرخ میکنیم و مایه گوشت را از روی آتش برمی داریم و سبزی را با گوشت مخلوط مینمائیم (هنگام مخلوط کردن مواد می توان ۲ تا ۳ قاشق زرشک هم اضافه کرد) سپس یک پیمانه برنج را که قبلا جوشانده و آماده کرده بودیم را به این مواد اضافه میکنیم (میشود به این مایع لپه پخته شده هم اضافه کرد در حود یک پیمانه)

طرز تهیه دلمه برگ مو :

برگ های مو را که باید تازه و جوان باشد انتخاب میکنیم و چوب های ته آن را می گیریم سپس برگها را شسته و در ظرفی میچینیم و مقداری آب به طوری که روی برگها را بگیرد با کمی نمک داخل ظرف میریزیم و روی آتش میگذاریم تا برگ ها یکی دو جوش بزند و کمی نرم شود ،بعد در صافی میریزیم تا آب آن برود و سرد شود .

آبلیمو و شکر و کمی نمک و فلفل را مخلوط می کنیم و نصف از این سس را داخل مایه دلمه میریزیم و به هم میزنیم ، سپس مایه را چشیده و مطابق با ذائقه میزان ترشی و شیرینی آن را تنظیم میکنیم، بعد دو تا سه قاشق روغن در ظرف مناسبی میریزیم و دو سه ردیف برگ مو ته ظرف میچینیم وبرگها را دوعدد دو عدد داخل هم قرار میدهیم به طوریکه شکاف های آن پوشیده شود ، بعد کمیمایع دلمه وسط برگ میریزیم واطرلف برگ را روی هم میگذاریم و دلمه را محککم میپیچیم . البته باید دقت کرد که دلمه ها کوچک و ظریف پیچیده شوند بعد دلمه ها را نزدیک هم یعنی بدون فاصله در ظرف روی برگ ها میچینیم و دو سه قاشق روغن آب کرده روی آن میدهیم و یک لیووان آب داخل ظرف دلمه میریزیم .

می شود بشقابی کوچکتر از دهانه ظرف را وارونه روی دلمه قرار داد و در ظرف دلمه را بست و ظرف دلمه را روی حرارت ملایم نهاد تا دلمه پخته شود .

در صورتی که با این مقدار آب دلمه پخته نشد مقداری آب اضافه می نما ئییم و در اواخر طبخ بقیه آبلیمو، نمک، شکر را داخل دلمه میریزیم و وقتی این سس جذب دلمه شد آن را از روی آتش بر میداریم .

نکته ها:

باید توجه داشت در صورتی که چاشنی دلمه را زود بزنیم برگ دلمه سفت میشود.

دلمه برگ مو را می توان بدون شکر تهیه نمود و ممکن است به مایه دلمه آلو یا کمی گوجه سبز هسته گرفته اضافه نمود و لای هر ردیف را کمی گوجه سبز ریخت. سرد و گرم دلمه هر دو مطلوب است و میتوان به جای آبلیمو از سرکه هم استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *